Wyrzynanie ósemek a dentysta
Wyrzynanie ósemek może wywoływać kłopoty. W dużym stopniu proces wyrzynania się ósemek jest rozłożony w czasie oraz często nieprzyjemny. Nie u wszystkich ósemki w ogóle się wyrzynają. Bywa tak, że wyrasta zaledwie 1-2, czasem nie wychodzą w ogóle. Mówią o tym uwarunkowania genetyczne i przeważnie ilość miejsca w szczęce. Obecne przy wyrastaniu ósemek ból czy obrzęk dziąsła nie zawsze przesądzają o tym, że rosną w nieprawidłowo. Mimo to należy skonsultować się w klinice stomatologicznej, aby uniknąć bolesnych skutków złego wyrzynania się ósemek.
Problem zjawia się w momencie, kiedy wyrzynanie ósemek nie jest prawidłowe. Na przykład gdy rosną wykrzywione albo poza linię innych zębów, wrastają w policzek, drażnią dziąsła albo okazują się zębami zatrzymanymi. Największy ból może występować z uwagi na nacisk na inne zęby, a czasami gdy w pobliżu występuje próchnica. Obok bólu podczas wyrzynania ósemek może pojawić się również szczękościsk, gorączka, a nawet obrzęk oraz stan zapalny. Wystąpienie podobnych symptomów nie zawsze kończy się na ekstrakcji ósemek, jednak dentysta powinien obejrzeć problem.
Zdarza się tak, że ósemki dentysta wyrywa zapobiegawczo, ze względu na to, że w wielu przypadkach oczyszczanie ich szczoteczką jest utrudnione, co w wielu przypadkach prowadzi do pojawienia się próchnicy. Oprócz wyrwania ósemek lekarz stomatolog może pomóc także innymi metodami. Aby ułatwić proces wyrastania, może przyciąć dziąsło oraz przepisać środki przeciwbólowe i antybiotyki.