W jaki sposób nie dopuścić do osłabienia szkliwa zębowego i dziąseł

 

W jaki sposób nie dopuścić do osłabienia szkliwa zębowego i dziąseł

Szkliwo uznawane za podstawową ochronę zębów, dlatego trzeba o nie troszczyć się w ten sam sposób, jak o zęby i całą jamę ustną. Przerwanie szkliwa oraz problemy z dziąsłami, np. osunięcie ich linii (czyli recesja) mogą skutkować pojawieniem się bólu i schorzeń zębów. Żeby uniknąć zepsucia szkliwa zębów najlepiej stosować się kilku zasad. W razie wątpliwości należy skonsultować się z dentystą.

Przede wszystkim na początek warto zwrócić uwagę na swoją dietę. Kwasy i bakterie wywodzące się ze spożywania pokarmów mogą negatywnie oddziaływać oraz rozpoczynać niszczenie szkliwa. Trzeba przede wszystkim zmniejszyć ilość ogólnodostępnych słodkości czy napojów gazowanych. Dentyści zwracają również sporo nacisku na dawkowanie wapnia i fluoru. Wapń jest dobry dla organizmu, natomiast fluor wzmacnia zęby, jednak w przypadku przyjmowania za wysokich dawek takich składników może spowodować problemy. Ujemny wpływ na zdrowie szkliwa ma też ścieranie. Ze względu na to nie wolno stosować zbyt długo past wybielających (z bardzo wysokim współczynnikiem RDA).

Wyjątkową ostrożnością powinno wykazać się także pod względem oczyszczania zębów z osadów. Zaniedbanie higienizacji oraz gromadzenie się nazębnego kamienia, niszczy szkliwo oraz wywołuje choroby dziąseł i zębów. Warto także stosować poprawną metodę szorowania zębów, dlatego że zbyt mocne lub niewłaściwe czyszczenie może obniżać dziąsła i ścierać szkliwo. Instrukcję właściwego mycia oraz nitkowania zębów można osiągnąć w gabinecie stomatologicznym.

Popularne posty z tego bloga

Pantomogram dentystyczny - RTG zębów

Wybielanie zębów - Stomatologia Estetyczna Toruń

Uzupełnienia protetyczne – licówki dentystyczne