Kiedy ortodonta zaleca aparat retencyjny?

ortodonta w gabinecie dentystycznym
Leczenie ortodontyczne zazwyczaj wymaga cierpliwości oraz czasu pacjentów. Wykorzystanie aparatu na zęby, chociaż daje wspaniałe efekty, nie jest ostatnim mechanizmem, korygowania wad zgryzu i wyrównywania uśmiechu. Dla pełnego wyniku, zwykle po zakończeniu leczenia aparatem na zęby, używa się tzw. aparat retencyjny znany także jako retainer. Jego naczelnym celem jest zachowanie rezultatów wypracowanych przez uprzednio używany aparat ortodontyczny. Zdarza się, że niektóre zęby mogą przenosić się z powrotem na wcześniejsze błędne położenia, z tego względu, aby powstrzymać ten proces, należy nosić aparat retencyjny.

O tym, jak długo aparat retencyjny będzie noszony przez pacjenta, rozporządza ortodonta. Zazwyczaj to połowa czasu, który przeznaczyliśmy na leczenie aparatem na zęby, jednak zdarza się także tak, że aparat retencyjny musi być stosowany dłużej – nawet do końca życia. Na ponowne przenoszenie się zębów może mieć wpływ wiele elementów np. wiek i wynikające z tego wyżynanie się kolejnych zębów w przypadku mniejszych pacjentów.

Użycie aparatu retencyjnego sprawia, że rezultat leczenia ortodontycznego będzie stały, a wyprostowane zęby, pozostają na dobrych miejscach. Pacjenci, co używają retainera, tak jak w przypadku aparatu ortodontycznego, powinni nie zapominać o starannej oraz solidnej higienie jamy ustnej. Tak samo ważna jest regularna opieka oraz konsultacja stomatologa ortodonty.

Popularne posty z tego bloga

Pantomogram dentystyczny - RTG zębów

Wybielanie zębów - Stomatologia Estetyczna Toruń

Uzupełnienia protetyczne – licówki dentystyczne